Aktuality
Čo je u nás novéDeň otvorených dverí
- 15. 12. 2016
Deň otvorených dverí na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani
Deň otvorených dverí sa konal na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani dňa 13.12.2016, kedy našu školu navštívili žiaci deviatych ročníkov s výchovnými poradcami alebo rodičmi. Pre návštevníkov sme pripravili bohatý program a novinkou bola možnosť zúčastniť sa zlosovania o zaujímavé a hodnotné ceny.
Vo vstupných priestoroch si žiaci prezreli video prezentáciu našej školy, dostali informačné bulletiny a výchovná poradkyňa RNDr. Kostelanská informovala žiakov o možnostiach štúdia na našej škole. Potom nasledovala prehliadka priestorov školy a odborných učební, kde sa žiaci podrobne oboznámili so študijným odborom obchod a podnikanie, s učebnými odbormi kuchár, mechanik opravár a získali informácie o možnostiach nadstavbového štúdia. Prezentácie študijných a učebných odborov, ako aj panely a nástenky pripravili vyučujúci odborných predmetov Ing. Lenčová, Ing. Struhárová, Ing. Garajová a Ing. Zalai. Žiaci obdivovali úspechy našich žiakov v rôznych súťažiach, projektoch, SOČ a uvideli aj praktické ukážky ich práce.
Počas Dňa otvorených dverí sa otvorili naozaj všetky učebne a priestory školy. V multimediálnej učebni sa premietalo video o škole a výchovná poradkyňa RNDr. Kostelanská informovala o možnostiach štúdia. Žiaci z každej školy vypísali zlosovateľný lístok o zaujímavé ceny, ktoré boli v popoludňajších hodinách vyžrebované riaditeľom školy Ing. Koperdákom a primátorom mesta Nová Baňa Mgr. Jánom Havranom. Zoznam výhercov a fotoalbum sme uverejnili na stránke školy. Vecné ceny osobne odovzdal vyžrebovaným žiakom riaditeľ SOŠ obchodu a služieb.
Vyučujúce anglického, nemeckého a slovenského jazyka PaedDr. Gáborová, Mgr. Falátová a Mgr. Prôčková uskutočnili so žiakmi zábavné kvízy a súťaže, ktoré prebiehali v priestoroch jazykových učební a v školskej knižnici. Novinkou bola možnosť vyskúšať si prácu s interaktívnymi perami, pracovnými listami a učebnicami, ktoré žiakom predviedli Ing. Lenčová a Mgr. Falatová. Všetky interaktívne materiály získala naša škola v rámci projektu Premena tradičnej školy na modernú. Žiaci navštívili interaktívne triedy a počítačové učebne, kde vyučujúci odborných predmetov Ing. Struhárová a Ing. Zalai pripravili ukážky práce cvičnej firmy, písania na počítači a interaktívnych materiálov v učebnom odbore mechanik opravár.
Poslednou zastávkou bola návšteva jedálne školy a pracoviska odborného výcviku , kde žiaci pod vedením majstrov OV Bc. Tužinského, Bc. Kvaššayovej a Bc. Forgáčovej zhotovili vkusné ukážky slávnostného stolovania a prezentáciu úspechov našich žiakov v barmanských súťažiach. Všetci prítomní si mohli pochutnať na čerstvo upečených oblátkach, pagáčoch, vianočnom pečive, studenej kuchyni a miešaných nápojoch. Ing. Garajová a Ing. Ivaničová oboznámili žiakov s možnosťami štúdia v učebnom odbore kuchár.
SOŠ obchodu a služieb je škola, v ktorej vládne príjemná a tvorivá atmosféra a my nechávame otvorené jej brány pre všetkých počas celého školského roka. Veríme, že sa našim návštevníkom u nás páčilo a uvidíme sa s nimi opäť v septembri.
RNDr. Kostelanská , výchovná poradkyňa
PaedDr.S.Gáborová, učiteľka slovenského jazyka
Výsledky žrebovania
- 13. 12. 2016
Pri príležitosti Dňa otvorených dverí boli pripravené pre návštevníkov našej školy zaujímavé ceny. Dňa 13.12. 2016 v popoludňajších hodinách vyžreboval riaditeľ školy Ing. Jozef Koperdák za spolupráce primátora Mesta Nová Baňa Mgr. Jána Havrana desiatich absolventov základných škôl.
10. miesto:Lucia Tekeliová ZŠ s MŠ Župkov diár
9.miesto:Ján Marko ZŠ s MŠ Župkov sada pier
8.miesto:Petra Pacalajová ZŠ J. Zemana N. Baňa sada pier
7.miesto:Adam Kováč ZŠ J. Zemana N. Baňa diár
6.miesto:Nikola Stojková ZŠ s MŠ H. Beňadik kožený diár
5.miesto:Anton Kristián Kocík ZŠ s MŠ Brehy USB kľúč
4.miesto:Dávid Duda ZŠ Žarnovica slúchatká
3.miesto:Kristína Cesneková ZŠ s MŠ H. Beňadik hodinky
2.miesto:Michaela Bartoňová ZŠ s MŠ Župkov tablet
1. miesto:Adam Šimek ZŠ s MŠ H. Beňadik mobilný telefón
Vyžrebovaným srdečne blahoželáme!
Mikuláš na škole
- 9. 12. 2016
Mikuláš na škole
Začiatkom decembra to už zo všetkých strán začína dýchať Vianocami. Mestá sa začínajú odievať do svojho krásneho vianočného šatu a červený bradatý deduško na saniach ťahaných sobmi sa čoraz častejšie začína objavovať aj na televíznych obrazovkách. Mikuláš prichádza 6. decembra snáď do každej domácnosti, na všetky námestia. Neobišiel ani našu školu. Sprevádzali ho jeho verní pomocníci - anjeli a čerti. Navštívili všetky triedy a študentom porozdávali darčeky. Žiaci ich za to odmenili vtipnou vianočnou básničkou, či pesničkou. Celý deň na škole vládla príjemná predvianočná atmosféra. A o tom, že bolo veselo, svedčia aj nasledujúce fotografie.
Ing. Erika Struhárová, učiteľka odborných predmetov
XXVII. ročník Olympiády v nemeckom jazyku.
- 7. 12. 2016
XXVII. ročník Olympiády v nemeckom jazyku.
Dňa 22. 11. 2016 o 10.10 hod. sa v priestoroch učebne nemeckého jazyka konalo školské kolo XXVII. ročníka Olympiády v nemeckom jazyku.
Školské kolo zorganizovala Mgr. Veronika Prôčková na základe odporúčaní a organizačného poriadku IUVENTY. Účasť žiakov v školskom kole je dobrovoľná a zúčastnili sa ho 11 žiaci z I.A, III.A, a IV.A. Žiaci absolvovali v rámci olympiády počúvanie s porozumením (max. počet bodov 10), čítanie s porozumením (max. počet bodov 10) a gramatický test (max. počet bodov 30). Okrem toho sa zúčastnili aj ústnej interakcie, a to voľného rozhovoru (max. počet bodov 25) a opisu obrázka (max. počet bodov 25).
Výsledky školského kola sú nasledovné:
- Paulína Beňová - IV. A – 54b, Simona Brodzianska – I. A – 54b
- Podrásky Patrik – III. A – 47b, Lucia Luptáková – IV. A – 47b
- Cibiriová Kristína – IV. A – 41b
- Fulmeková Xénia – III. A – 36b
- Jacková Aneta – IV. A – 34b
- Kalafúsová Ivana – IV. A – 32b
- Kotrá Vanesa – IV. A – 31b
- Beniaková Bronislava – III. A – 27b, Hudec Ján – III. A – 27b
Víťazom srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník!!!
Mgr. Veronika Prôčková, vyučujúca nemeckého jazyka
XIX. ročník Olympiády ľudských práv
- 29. 11. 2016
XIX. ročník Olympiády ľudských práv
Dňa 24.11. 2016 o 11. hod. sa v priestoroch učebne anglického jazyka konalo školské kolo XIX. ročníka Olympiády ľudských práv pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv – 10.12.
Školské kolo zorganizovala PaedDr. Gáborová na základe odporúčaní a organizačného poriadku IUVENTY. Účasť žiakov v školskom kole je dobrovoľná a zúčastnili sa ho 18 žiaci z I.A, III.A, IV.A, II.C, I.N a II. N triedy.
Žiaci napísali vedomostný test na základe téz z predchádzajúcich ročníkov v trvaní 30 minút s počtom bodov 39.
Výsledky školského kola sú nasledovné:
Vedomostný test:
- Paulína Beňová - IV. A – 39 b
- Veronika Kosejová, Ján Hudec – III.A – 27b
- Patrícia Franková- II.C, Viliam Búry – I.N – 24b
- Vanesa Kotrá- IV.A, Petra Haringová – III.A – 21 b
- Tatiana Mikulášková- II.C, Kristína Beňová – II.N, Lucia Luptáková – IV.A, Patrícia Rákoczyová – IV.A, Patrik Janček – I.N, Jozef Koniar- I.N – 18b
- Diana Tokolyová – II.C – 15b
- Veronika Tencerová – I.A, Simona Brodzianska – I.A, Zuzana Paulová – II.C – 12b
- Aneška Šipikalová- I.A – 9b
Víťazom školského kola srdečne blahoželáme!!!
PaedDr. Slavomíra Gáborová, koordinátor ľudských práv
Zdravý životný štýl
- 28. 11. 2016
Zdravý životný štýl
Centrum voľného času – JUNIOR Banská Bystrica každoročne zasiela ponukový list prednášok a workshopov pre žiakov stredných škôl v Banskobystrickom kraji. Z uvedenej ponuky sa na našej škole realizovala prednáška na tému „Zdravý životný štýl“. PhDr. Ľuba Danková študentom zaujímavou formou priblížila informácie o dôležitosti správneho stravovania, o poruchách príjmu potravy, o nadváhe, o nezdravej výžive detí a mládeže, ale aj o pozitívnom vplyve fyzickej aktivity na zdravie človeka. Zdôraznila, že zdravie je najdôležitejšou hodnotou života človeka. Každý človek však musí pre zdravie niečo urobiť a venovať mu dostatočnú pozornosť už v mladosti. Nemali by sme preto zabúdať na prevenciu, ktorou je pohyb, zdravá strava, zdravá psychika.
Ing. Erika Struhárová, vyučujúca odborných predmetov
Exkurzia v Bratislave
- 28. 11. 2016
Exkurzia v Bratislave
Dňa 10. novembra sa študenti I. A, III. A a I. N triedy zúčastnili exkurzie v Bratislave. Cieľom našej cesty bol 19. ročník Medzinárodného veľtrhu cvičných firiem a 25. ročník celoslovenského podujatia žiakov stredných odborných škôl JUVYR.
Cieľom výstavy JUVYR je prezentovať odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom tvorivosti a kreativity v profesiách, ukážkami interaktívnych prezentačných a podnikateľských zručností s využitím moderných a vzdelávacích nástrojov.
Medzinárodný veľtrh cvičných firiem je prezentáciou zručností a vedomostí, ktoré si žiaci osvojili v simulovanom podnikateľskom prostredí. Podujatia sa zúčastnilo 65 našich a 11 zahraničných cvičných firiem.
Cvičná firma ako vyučovací predmet patrí k formám podnikateľského vzdelávania, ktoré umožňujú užšie prepojenie školskej prípravy s hospodárskou praxou. Pracuje s originálnymi podkladmi z praxe, s fiktívnym tovarom a peniazmi. Na vzdelávanie využíva obeh dokladov vo vnútri firmy, ale aj jej vzťahy s ďalšími firmami doma i v zahraničí. Študenti sa na cvičných firmách učia, ako sa v budúcnosti stať podnikateľom.
Súčasťou uvedených podujatí boli aj sprievodné aktivity ako súťaže v odborných zručnostiach – „Ukáž, čo vieš“, program spestrila aj interaktívna prezentácia odborného vzdelávania a profesií, ktorá žiakom základných škôl, rodičom a verejnosti pútavou formou priblížila vzdelávacie programy. V ponuke aktivít nechýbali ani kreatívne motivačné súťaže „Škola mojej profesie“.
Na uvedenom podujatí sme získali mnoho cenných a podnetných nápadov do našej ďalšej práce.
Ing. Erika Struhárová, učiteľka odborných predmetov
XXVII. ročník Olympiády v anglickom jazyku
- 23. 11. 2016
Ako každý rok aj tento v mesiaci november a december prebiehajú školské kola vedomostných súťaží žiakov stredných a základných škôl. Dňa 22.11.2016 na SOŠ obchodu a služieb sa konal XXVII. ročník Olympiády v anglickom jazyku. Olympiáda v anglickom jazyku (OAJ) je predmetová súťaž žiakov základných, stredných škôl a príslušných ročníkov šesťročných a osemročných gymnázií. V Slovenskej republike sa organizuje ako jedna z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov a je neoddeliteľnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu na týchto školách. OAJ je postupová súťaž, usporadúva sa každoročne v spolupráci s Celoštátnou odbornou komisiou OAJ.
Do súťaže sa prihlásilo 12 žiakov, ktorí preukázali svoje vedomosti a zručnosti v počúvaní s porozumením, čítaní s porozumením, gramatike a slovnej zásobe. Ďalej nasledovala ústna časť, ktorá pozostávala z voľného rozhovoru s vyučujúcim a práce s vizuálnym podnetom.
Výsledky sú nasledovné:
Úspešní riešitelia:
Vanessa Kotrá –IVA, Lucia Mošková –IV.A, Xenia Fulmeková – III.A, Karin Gažiová – II.C, Kristína Beňová – II.N, Lea Haringová – I.A, Simona Brodzianská – I.A, Veronika Tencerová – I.A
III. miesto - Paulina Beňová_- IV.A, Patrícia Rákoczyová – IV.A
II. miesto - Petra Haringová – III.A
I. miesto – Bianka Bieliková, III.A, ktorá bude reprezentovať našu školu v regionálnom kole.
Všetkým účastníkom ďakujeme, želáme veľa úspechov v štúdiu anglického jazyka a tešíme sa na Vašu účasť aj v budúcom školskom roku.
Vyučujúce anglického jazyka: Mgr. Falatová Mária, PaedDr. Gáborová Slavomíra
„Tá naša stužková“
- 23. 11. 2016
„Tá naša stužková“
11. november 2016, pre mnohých obyčajný deň, pre mojich študentov však výnimočný, nádherný, neopakovateľný. Deň, na ktorý sa nezabúda.
„Už nastal čas, ten jediný zastaviť sa nedá,
chveje sa hlas, ako kŕdeľ rozpŕchne sa trieda,
posledná školská jeseň vám pod nohami šuští,
príde posledná jar, príde posledný máj – a potom maturít ozvena“
Štyri roky ubehli ako voda, ale krásne spomienky na školské časy zostanú v pamäti.
Veľa sme toho spolu zažili a budeme mať na čo spomínať. Chcem sa poďakovať všetkým – pedagogickému zboru, rodičom, študentom za príjemnú, milú, rodinnú atmosféru a vynikajúcu zábavu na našej stužkovej slávnosti.
A čo povedať na záver?
Milé moje študentky, skúste dohrať svoju úlohu v našej škole dôstojne a úspešne. Želám Vám, aby ste prvú veľkú skúšku dospelosti zvládli šťastne a do života vykročili hrdo, so vztýčenou hlavou a s krásnymi spomienkami na roky strávené na strednej škole.
Ing. Mária Lenčová, triedna učiteľka
Finančná olympiáda štartuje
- 23. 11. 2016
Finančná olympiáda štartuje
Aj v tomto školskom roku spúšťa Nadácia PARTNERS piaty ročník finančnej vedomostnej súťaže pod názvom „FINANČNÁ OLYMPIÁDA“. Študenti stredných škôl budú mať opäť príležitosť preveriť a porovnať si svoje finančné vedomosti a zároveň i možnosť vyhrať lukratívne ceny pre seba a finančný príspevok pre svoju školu.
Súťaž bude prebiehať i tento rok v troch kolách. Prvé dve prebehnú formou online testu, tretie bude organizované prezenčnou formou. Traja najlepší riešitelia finálového kola získajú:
- miesto – MaBook pre študenta a 2000 euro pre školu
- miesto – iPad Mini pre študenta a 1000 euro pre školu
- miesto – iPod Nano pre študenta a 500 euro pre školu
Do súťaže sa môže zapojiť každý študent strednej školy na Slovensku a otestovať si tak úroveň svojich finančných vedomostí. FINANČNÁ OLYMPIÁDA je jednou z aktivít, ktoré Nadácia PARTNERS realizuje pod hlavičkou edukatívneho projektu Deň finančnej gramotnosti, ktorého cieľom je zvyšovať finančné povedomie Slovákov. Pre stredoškolákov nadácia realizuje zdarma priamo na ich školách i vzdelávací cyklus Finančná akadémia
Je veľmi dôležité podchytiť finančné vzdelávanie už u mladých ľudí, aby sa naučili robiť správne finančné rozhodnutia pri riadení svojich financií.
Tak, ako minulý školský rok, aj teraz sa naši študenti pridajú k tejto zaujímavej iniciatíve.
Ing. Mária Lenčová, učiteľka odborných predmetov
IX. ročník Olympiády slovenského jazyka a literatúry
- 23. 11. 2016
IX. ročník Olympiády slovenského jazyka a literatúry
Dňa 21.11. 2016 o 10. hod. sa v priestoroch učebne anglického jazyka konalo školské kolo IX. ročníka Olympiády slovenského jazyka a literatúry
Školské kolo zorganizovala PaedDr. Gáborová a Mgr. Prôčková na základe odporúčaní a organizačného poriadku IUVENTY. Účasť žiakov v školskom kole je dobrovoľná a zúčastnili sa ho študenti zo všetkých ročníkov. Žiaci napísali vedomostný test na základe téz z predchádzajúcich ročníkov v trvaní 45 minút s počtom bodov 24 v kategórii B – 1. a 2. ročník a s počtom bodov 25 v kategórii A – 3. a 4. ročník.
Výsledky školského kola sú nasledovné:
Kategória B
1.miesto : Haringová Lea – 8b.
2. miesto : Brodzianska Simona - 7b
3. miesto : Tencerová Veronika – 6b
4. miesto: Mištíková Kristína, Šipikalová Aneška – 5b
5. miesto: Franková Patrícia, Paulová Zuzana – 4b
6. miesto: Tokolyová Diana – 3b
7. miesto: Mikulášková Tatiana - 2b
Kategória A
1. miesto: Beňová Paulína – 13b
2. miesto: Hudec Ján – 8b
3. miesto: Ktorá Vanesa , Beňová Kristína - 6b
4. miesto: Kosejová Veronika – 5b
5. miesto : Holá Natália – 3b
6. miesto : Koniar Jozef, Janček Patrik – 2b
PaedDr. Slavomíra Gáborová , Mgr.Veronika Prôčková
Imatrikulácie
- 21. 11. 2016
Imatrikulácie
Dňa 15.11 2016 sa pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva uskutočnili imatrikulácie nových žiakov prvých ročníkov.
Žiakov sme najprv privítali, „ pohostili a pomaľovali.“ Pre svojich nových spolužiakov sme pripravili niekoľko veselých súťaží, ktoré ku imatrikuláciám neodmysliteľne patria. Po absolvovaní súťaží žiaci prečítali slávnostný sľub, podpísali imatrikulačnú listinu a stali sa súčasťou študentskej rodiny.
žiaci 3.A triedy
Svetový deň sporenia
- 4. 11. 2016
Svetový deň sporenia
Svetový deň sporenia bol vyhlásený na 1. medzinárodnom bankovníckom kongrese
v Miláne v októbri 1924. V roku 1989 ho schválilo chválilo OSN.
Hlavným cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o význame úspor pre domácnosti a ekonomiku krajiny. Úspory sú dôležitým prvkom v boji proti chudobe a prvkom sociálneho a ekonomického pokroku.
Tento deň si pripomíname 31. októbra.
Sporenie má na Slovensku podobne ako v ďalších krajinách sveta dlhoročnú tradíciu.
Bohatstvo sa začína prvou mincou vhodenou do pokladničky. Aj keď toto tvrdenie zdá sa byť na prvý pohľad banálne, je pravdivé. Napriek svetovej finančnej kríze ostalo tradičné sporenie vo svete populárne, zmenila sa však jeho koncepcia. Ľudia dnes už začínajú sporiť, myslia na situácie, ktoré ich môžu v živote zasiahnuť a zameriavajú sa na konkrétne ciele napr. na sporenie na dôchodok, alebo stavebné sporenie a pod.
V podstate jednoduchá myšlienka odkladať si nevysoké sumy na vkladnú knižku či účet má v súčasnosti hlboký vplyv na ekonomický rozvoj aj na finančné zabezpečenie jedinca.
V našej škole sme si tento deň pripomenuli rozhlasovou reláciou, kvízom zameraným na túto problematiku a výstavkou propagačných materiálov bankových subjektov v priestoroch školy, ktoré si mohli študenti preštudovať. Touto cestou sa chcem poďakovať pani Zimermanovej obchodnej zástupkyni PSS, ktorá podporila túto našu aktivitu jednak propagačnými materiálmi a perami, ktoré si každý účastník kvízu odniesol.
Výsledky boli nasledovné:
- Veronika Kosejová – 34 bodov, III. A
Ľubica Beňová – 34 bodov, III. A
- Aneta Jacková – 33 bodov, IV. A
- Lucia Luptáková – 31 bodov, IV. A
- Patrícia Rákoczyová – 30 bodov, IV.A
- Patrik Podrásky – 30 bodov, III.A
- Anežka Šipikalová – 28 bodov, I.A
- Erik Nemec – 28 bodov, III. A
- Simona Brodzianska – 27 bodov, I.A
- Ivana Kalafúsová – 25 bodov, IV. A
- Kristína Mištíková – 25 bodov, I.A
- Ján Hudec – 25 bodov, III. A
- Petra Haringová – 19 bodov, III. A
Všetkým zástupcom tried ďakujeme za účasť!
Ing. Mária Lenčová, koordinátor finančnej gramotnosti
Medzinárodný deň školských knižníc na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani
- 25. 10. 2016
Medzinárodný deň školských knižníc na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani
Medzinárodný deň školských knižníc ( International School Library Day ) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Wools, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva ( International Association od School Librarianship ), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne každý štvrtý októbrový pondelok. V tomto školskom roku sa Medzinárodným dňom školských knižníc stal deň 24.10.2016. Vyučujúce slovenského jazyka a literatúry Mgr. Veronika Prôčková a PaedDr. Slavomíra Gáborová pripravili pre svojich žiakov zaujímavý program, ktorý s Medzinárodným dňom školských knižníc súvisí.
SOŠ obchodu a služieb sa každoročne zapája do celoslovenského projektu Záložka do knihy spája slovenské školy. V tomto školskom roku sa do projektu zapojilo 40 žiakov školy zo študijného odboru Obchod a podnikanie. Záložky sme vyrábali na hodinách slovenského jazyka a snažili sme sa do nich ukryť posolstvo z knihy, ktorú žiaci prečítali alebo poznali z hodín slovenského jazyka. Riadili sme sa názvom projektu Knihy rozprávajú príbehy, preto sme do záložiek napísali krátky veršík, ktoré danú knihu vystihuje. Vyrobené záložky sme poslali svojej partnerskej škole, ktorou bola SOŠ polytechnická v Nitre, do balíka sme pribalili aj propagačné materiály školy. Z partnerskej školy nám poslali záložky a malé kovové smajlíky, ktoré vyrobili žiaci na odbornom výcviku.
Dňa 24. 10.2016 sme pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc pripravili pre žiakov sprievodné akcie, ktorými boli výstavka záložiek z partnerskej školy a burza kníh, za ktoré žiaci zaplatili dobrovoľnú cenu. Ku každej knihe dostali ako darček záložku z partnerskej školy a vyškrabávaciu záložku Nomiland. Výťažok z burzy kníh sme venovali černošskému chlapčekovi z Rwandy, ktorého majú žiaci našej školy v adopcii už šiesty rok prostredníctvom projektu Pallotínskych misionárov pod názvom Adopcia srdca.
Vyvrcholením našich aktivít zameraných na podporu čítania a rozvoja čitateľskej gramotnosti bolo podujatie „ Dobehni si pre knihu“, ktoré sme zrealizovali v telocvični školy v spolupráci s Mgr. Pavlom Liptákom. Žiaci z každej triedy mali zdolať prekážkovú dráhu a za odmenu dostali nové knihy, ktoré sme nakúpili za symbolické ceny v miestnom kníhkupectve. Súťažiacich povzbudzovali žiaci z ostatných tried spoločne so svojimi vyučujúcimi. Hravou a nenásilnou formou sa nám podarilo naplniť myšlienku Ministerstva školstva „Myslenie je pohyb“, ktorá je heslom roka 2016/2017 vyhláseného za rok čitateľskej gramotnosti. Súťaže sa zúčastnili nasledovní žiaci: Vanesa Kotra, Patrícia Majerčíková, Kristína Čulíková zo 4.A, Simona Brodzianska, Lea Haringová, Anežka Šipikalová z 1.A, Patrik Podrásky, Sally Popracová, Xénia Fulmeková z 3.A, Rozália Kováčová, Michal Šinkovič, Matej Goral z 1.D. Na prvých troch miestach sa umiestnili: Michal Šinkovič, Vanesa Kotra a Anežka Šipikalová . Všetci súťažiaci si odniesli knihu a prví traja aj sladkú odmenu.
PaedDr. Slavomíra Gáborová , koordinátor čitateľskej gramotnosti
Exkurzia v Banskej Bystrici
- 19. 10. 2016
Exkurzia v Banskej Bystrici
Dňa 18.10.2016 žiaci 1.A, 1.N., 3.A a 4. A triedy spoločne so svojimi vyučujúcimi navštívili Banskú Bystricu. Prvou zastávkou bola návšteva Štátnej opery v Banskej Bystrici, kde si pozreli baletné predstavenie Gypsy roots - čili- cigánske korenie. Príbeh Gypsy roots odzrkadľuje súčasný spôsob života Rómov a odhaľuje dva svety - svet Rómov a svet civilizácie iných zvykov. Rómovi Čobanovi a dievčine bielej pleti Dare spoločenské predsudky bránia vo vzájomnej láske a dochádza k ostrým konfliktom medzi "čiernymi" a "bielymi". Neobyčajný kolorit predstavenia dotvára hudba svetoznámeho srbského skladateľa Gorana Bregoviča, ktorého skladby plné vášní a etnického náboja patria v súčasnosti k najpočúvanejším na svete. Diváci ocenili búrlivým potleskom hlavne výkon Vladimíra Gončarova, sólistu Severočeského divadla opery a baletu z Ústí nad Labem v úlohe Čobana, za ktorú dostal v roku 2008 cenu Thálie.
Druhou zastávkou bola návšteva Pamätníka SNP v Banskej Bystrici a stálej expozície v Múzeu SNP, ktorá je rozdelená do trinástich tematických celkov zachytávajúcich historický vývoj slovenských a svetových dejín najmä z obdobia 2. svetovej vojny a SNP. Výstavné panely obsahujú mapky, fotografie, autentické materiály, ako aj videoprojekcie a autentické dokumentárne filmy. Vďaka interaktívnej forme prezentácie obsahu sa expozícia radí medzi najmodernejšie v Európe, posilňuje u žiakov národné povedomie, ako aj formovanie ich postojov a hodnotových názorov.
PaedDr. Slavomíra Gáborová, Mgr. Mária Falatová
Hovorme o jedle
- 18. 10. 2016
Hovorme o jedle
Pri príležitosti Svetového dňa potravín Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pripravila IV. ročník týždňa „HOVORME O JEDLE“ v termíne od 10. – 16.10.2016. I keď všetky pripravované aktivity sú určené pre žiakov a učiteľov základných škôl v SR, boli sme aj my požiadaní o spoluprácu pri realizácii praktických odborných exkurzií.
Praktické odborné exkurzie „Potraviny – základ života“ sú realizované v spolupráci so SOŠ so zameraním na vzdelávanie v oblasti potravinárskej výroby - pekárstvo, cukrárstvo, mäsiarstvo, lahôdkarstvo atď.Cieľom je poskytnúť žiakom základných škôl možnosť dozvedieť sa množstvo zaujímavých informácií z potravinárskej výroby o surovinách, z ktorých sa potraviny vyrábajú, spôsobe výroby, druhoch, vlastnostiach. Žiaci môžu vidieť, ako funguje potravinárska výroba a vyskúšať si prípravu niektorých potravinárskych výrobkov pod vedením majstrov odbornej výchovy pôsobiacich na stredných odborných školách zameraných na vzdelávanie v oblasti potravinárstva.
Túto spoluprácu sme prijali a rozhodli sme sa žiakom základných škôl poskytnúť odbornú exkurziu na tému : ,,Zemiaky v regionálnej kuchyni“
Našou úlohou bolo pre účastníkov praktickej odbornej exkurzie pripraviť prezentáciu podľa vybranej témy – Zemiaky v regionálnej kuchyni a zabezpečiť praktické ukážky výroby s možnosťou praktického vyskúšania si výroby.
Účasť na praktickej odbornej exkurzii nám potvrdili 2 základné školy: Spojená škola Nová Baňa, ktorá nás navštívila dňa 13. októbra a o deň neskôr žiaci štvrtého ročníka zo Základnej školy z Hliníka nad Hronom.
V prvej časti exkurzie Ing. Garajová pripravila pre žiakov v prezentáciu, kde ich oboznámila s históriou zemiakov a zemiakových jedál na Slovensku a zároveň prostredníctvom videí im priblížila prípravu tradičných zemiakových regionálnych jedál.
V druhej časti sa žiaci presunuli do cvičnej kuchyne , kde ich už čakali majsterky odborného výcviku Bc. Kvaššayová a Bc.Forgáčová s pripraveným zemiakovým cestom na prípravu zemiakových lokší a zemiakových šúľancov. Najskôr im vysvetlili technologický postup prípravy a potom sa deti s veľkým nadšením aktívne zapojili do prípravy týchto jedál. Usilovne vaľkali, šúľali a táto ich snaha bola ocenená chutnými, vlastnoručne vyrobenými jedlami – omastenými zemiakovými lokšami a zemiakovými šúľancami s makom.
Deti si nielen pochutili, ale v ich očiach sme videli radosť z dobre vykonanej práce a z nového zážitku.
Verím, že práve takýto druh zážitkového učenia má svoj význam, a daná odborná exkurzia splnila svoj cieľ.
Ing. Katarína Garajová, učiteľka odborných predmetov
Návšteva Domova dôchodcov v Novej Bani
- 17. 10. 2016
Návšteva Domova dôchodcov v Novej Bani
V piatok 14. októbra 2016 členovia žiackej školskej rady v spolupráci s PaedDr. Slavomírou Gáborovou, usporiadali malú slávnosť pri príležitosti mesiaca úcty k starším.
Navštívili sme Domov dôchodcov v Novej Bani. Na túto návštevu sme sa veľmi tešili, veď sami máme doma starých rodičov a vieme, akí sú vďační za milý úsmev, pekné slovo... Zvedavé pohľady starčekov smerovali k nám a my sme do nášho programu vložili všetko, len aby sme im túto chvíľu spríjemnili a sprostredkovali čo najkrajší zážitok. Potešili sme ich ľudovou hudbou v podaní našej bývalej žiačky Michaely Trnkovej, ktorú sprevádzali v novobanských ľudových krojoch Sally Popracová, Xénia Fulmeková, Bronislava Beniaková, Patrik Podrásky a Viliam Búry.
Veríme, že sme im týmto programom spríjemnili ich dlhé chvíle a potešili ich drobným darčekom, ktorý pripravili naši šikovní žiaci pod vedením majstrov odborného výcviku. V duši nás hrial dobrý pocit, že sme aspoň trošku našich starkých rozveselili, že si s nami zaspievali a tak im spríjemnili jeseň života.
Ing. Erika Struhárová, koordinátor ŽŠR
Svetový deň cestovného ruchu
- 6. 10. 2016
Svetový deň cestovného ruchu
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu sme pre študentov pripravili zaujímavý kvíz z oblasti cestovného ruchu, do ktorého sa zapojili študenti III. A a II. N triedy. Na hodinách odborného predmetu cestovný ruch študenti pracovali s modernou interaktívnou cvičebnicou, kde riešili úlohy zamerané na túto problematiku. Taktiež bola odvysielaná relácia v školskom rozhlase, v ktorej sa študentom pripomenul tento svetový deň. V mesiaci október plánujeme odborné exkurzie zamerané na spoznávanie kultúrno-historických pamiatok regiónu GRON a aj takýmto spôsobom prepojiť teóriu s praxou.
Ing. E. Struhárová, Ing. M. Lenčová, učiteľky odborných predmetov
Finančná gramotnosť
- 6. 10. 2016
Finančná gramotnosť je v súčasnosti významnou oblasťou vzdelávania mladých ľudí. A tak sa aj naši študenti zapojili do celoslovenského testovania finančnej gramotnosti. Ich úlohou bolo vypracovať zadania z finančnej oblasti. Otázky sa týkali bankovej sústavy, investovania, stavebného sporenia, možností získavania úverov, pôžičiek, výpočtu úrokov, lízingu, všeobecného rozhľadu v oblasti financií a pod.
Aj takýmto spôsobom si študenti rozvíjajú vedomosti z oblasti finančného vzdelávania. V rámci SR sa naša škola umiestnila na veľmi peknom 9. mieste s úspešnosťou 60,42 %.
Samozrejme je ešte potrebné získať veľa vedomostí, aby sme mohli povedať „že sme finančne gramotní“.
Stredne_skoly__financna_gramotnost_2016.pdf
Ing. Mária Lenčová
Zistite sami, ako ste na tom s jazykovými zručnosťami
- 26. 9. 2016
Zistite sami, ako ste na tom s jazykovými zručnosťami
http://edl.ecml.at/LanguageFun/Selfevaluateyourlanguageskills/tabid/2194/Default.aspx