Penzión Drozdovo, Starohutský vodopád
10. 5. 2018Penzión Drozdovo, Starohutský vodopád
Študenti II. A a I. N triedy sa v piatok, 27. apríla 2018, vybrali na zaujímavú exkurziu do blízkeho okolia Novej Bane. Najskôr sme navštívili Penzión Drozdovo. Toto zariadenie je známe už z deväťdesiatych rokov 20.storočia, kedy bolo využívané ako rekreačné zariadenie firmy Calex. Pamiatkou na toto obdobie je turistická časť penziónu, ku ktorej bola neskôr pristavená hotelová časť spoločne s veľkou sálou. Penzión Drozdovo sa nachádza priamo v centre zimných športov a letnej turistiky. Penzión je vhodný na organizovanie svadieb, osláv, rôznych firemných akcií, či lyžiarskych zájazdov. Počas letnej sezóny si hostia môžu zahrať tenis, posedieť v altánku pri krbe, prípadne len tak oddychovať v krásnej prírode Pohronského Inovca. Penzión je situovaný na samote, v tichom prostredí lesa. Prostredie poskytuje príležitosti aj milovníkom horskej cyklistiky. Tieto zaujímavé informácie o penzióne nám poskytla Ing. Hana Bieliková, PhD., ktorej sa chceme touto cestou poďakovať za jej čas, ochotu a milý prístup.
Našou ďalšou zastávkou bola národná prírodná pamiatka Starohutský vodopád. Ide o vyhľadávanú turistickú atrakciu Pohronského Inovca. Nachádza sa vo výške 505 metrov nad morom a je jeden z najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredného Slovenska. Krásny je v každom ročnom období, no v jarnom období, keď sa topí sneh je najmohutnejší. V okolí vodopádu žijú rôzne chránené živočíchy, my sme mali možnosť vidieť salamandru škvrnitú.
Počasie nám prialo, trasa nebola náročná a všetkým sa tento deň strávený v prekrásnej prírode veľmi páčil.
Ing. Erika Struhárová, učiteľka odborných predmetov
Výstava ,,Mladý tvorca 2018“
3. 5. 2018Výstava ,,Mladý tvorca 2018“
V dňoch 26.-27.4.2018 sa v Nitre konal 26. ročník celoštátnej prezenčnej výstavy stredných odborných škôl a stredísk praktického vyučovania ,, Mladý tvorca 2018“.
Cieľom tejto výstavy je podporiť stredoškolské odborné vzdelávanie a systém duálneho vzdelávania a taktiež nadviazať a prehĺbiť spoluprácu stredných odborných škôl so zamestnávateľmi. Výstava je tradične spojená s Veľtrhom práce - JOB EXPO2018 a množstvom sprievodných akcií.
Stredná odborná škola obchodu a služieb v Novej Bani sa každoročne zúčastňuje tejto výstavy so svojím prezenčným stánkom. Ani tento rok tomu nebolo inak.
V tomto ročníku školu a rovnako i mesto Nová Baňa prezentovali Ing. Ivaničová a Ing. Garajová so žiakmi učebného odboru kuchár - Karin Gažiovou, Zuzanou Kovácsovou a Ľubošom Suchým. V pútavo pripravenom prezenčnom stánku, ktorý nám pomohla zrealizovať šikovná majsterka odborného výcviku Bc. Andrea Kvaššayová, sme prezentovali život v škole pomocou stále bežiacej prezentácie a pútačov. Návštevníkov k vystavenému stánku prilákala vôňa francúzskych palaciniek so šľahačkou a ovocím, ktoré študenti pripravovali priamo pred zrakmi okoloidúcich. Okrem palaciniek sme ponúkali aj domáce zemiakové pagáče a rôzne druhy mafiniek.
Touto cestou chceme poďakovať mestu Nová Baňa za finančnú podporu, zúčastneným žiakom za ich zodpovedný a profesionálny prístup a všetkým ostatným, ktorí nám pomohli zrealizovať účasť a prezentáciu našej školy a nášho mesta.
Ing. Katarína Garajová
Deň Zeme na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani
26. 4. 2018Deň Zeme na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani
Deň Zeme si každoročne pripomíname dňa 22. apríla. Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a začal sa oslavovať v roku 1970. Iniciátorom bol environmentálny aktivista a senátor Spojených štátov amerických z Wisconsinu Gaylord Nelson. Cieľom tohto dňa je uvedomiť si, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, preto sa treba venovať otázkam životného prostredia na globálnej a lokálnej úrovni, aby sme našu Zem uchránili aj pre budúce generácie.
SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani si Deň Zeme pripomína každoročne. Triedni učitelia zorganizujú pre svojich žiakov prednášky a besedy s tematikou ochrany životného prostredia a postupne zapoja svojich žiakov do úpravy okolia našej školy. V tomto školskom roku sme upratovali dňa 24. apríla, počasie nám prialo, tak nám bolo veselo. Každý priložil ruku k dielu, za pár hodín bolo okolie školy vyčistené a my sme mali dobrý pocit, že sme urobili aspoň máličko pre skrášlenie životného priestoru okolo nás.
PaedDr. Slavomíra Gáborová a Mgr. Jana Káčerová
Exkurzia v Nitre
26. 4. 2018Exkurzia v Nitre
Dňa 19. apríla 2018 sa študenti II. A a I. N triedy SOŠ obchodu a služieb zúčastnili exkurzie v Nitre. Našou prvou zastávkou bol Nitriansky hrad a hradný areál, ktoré patria k najvýraznejším dominantám Nitry. Nitriansky hrad sa zaraďuje medzi národné kultúrne pamiatky a spolu s Horným mestom na južnom svahu hradného kopca bol vyhlásený za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Nitriansky hrad sa skladá zo štyroch samostatných častí: katedrály, biskupského paláca, hospodárskych budov a vonkajšieho opevnenia s jedinou vstupnou bránou. Prezreli sme si areál hradu a keďže počasie nám prialo, mali sme nádherný výhľad na celú Nitru.
Ďalej sme pokračovali na výstavisko Agrokomplex, kde sa konal 22.ročník medzinárodnej predajnej záhradníckej výstavy GARDENIA 2018. Na výstave bolo viac ako 400 vystavovateľov, mali sme možnosť vidieť vodopád exotických kvetov, kvetinovú retro expozíciu, galériu bonsajov, najväčší výber letničiek, drevín a kvetov. Takisto sme mali možnosť vidieť aj ukážky ľudových remesiel a oboznámiť sa s najnovšími trendmi v záhrade.
V priestoroch Agrokomplexu prebiehal aj 13. ročník komplexnej stavebnej výstavy a výstavy pre fotovoltiku a solárnu techniku DOMEXPO 2018, kde sme sa mali možnosť dozvedieť veľa zaujímavých vecí.
Verím, že každý študent si z exkurzie niečo odniesol, či už zážitok z návštevy národnej kultúrnej pamiatky, z výstavy GARDENIA, alebo zo sprievodnej výstavy DOMEXPO.Ing. Erika Struhárová, učiteľka odborných predmetov
DEŇ NARCISOV 2018
17. 4. 2018DEŇ NARCISOV 2018
Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine a v roku 2018 sa konal jej 22. ročník. Ulice miest a obcí v jediný deň v roku – 13. apríla 2018 – zaplavili žlté narcisy. Každý, kto si narcis pripol na svoj odev, vyjadril týmto gestom podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky dobrovoľníkov Dňa narcisov sa zároveň naakumulovali finančné prostriedky na konkrétnu praktickú pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku.
Vďaka podpore obyvateľov mesta Nová Baňa, žiakov a učiteľom SOŠ obchodu a služieb sa nám podarilo počas zbierky Deň narcisov vyzbierať sumu 82,64 EUR .
Liga proti rakovine počas celého roka pripravuje projekty a programy, ktorými pomáha pacientom v ich konkrétnych problémoch, situáciách a výzvach. Okrem toho sa stará o prevenciu a informovanosť celej verejnosti, podporuje zdravotnícke zariadenia, nemocnice, iné občianske združenia i výskum v oblasti liečby onkologických ochorení.
Pripnutím žltého kvietku v Deň narcisov vysielame onkologickým pacientom odkaz, že nie sú vo svojom ochorení sami, že ich boj sa týka nás všetkých, a že majú našu podporu.
PaedDr. Slavomíra Gáborová, koordinátor ŽŠR
Veľkonočná pošta v Domove dôchodcov v Novej Bani
12. 4. 2018Veľkonočná pošta v Domove dôchodcov v Novej Bani
Študenti I.A, II.A, II.N vytvorili krásne Veľkonočné pohľadnice. St arkých navštívili osobne študentky II. A triedy, ktoré im tieto pohľadnice aj s Veľkonočným prianím odovzdali. Navštívili starčekov na ich izbách, prehodili s nimi pár slov a srdečne im zablahoželali pekné a pokojné Veľkonočné sviatky. Videli sme, že naša návšteva starkých potešila a milo prekvapila. V týchto aktivitách budeme aj naďalej určite pokračovať, pretože naši študenti prejavili o túto akciu veľký záujem.
Ďakujeme všetkým, ktorí prejavili záujem a zapojili sa.
Ing. Mária Lenčová
MONEYMAKER – investujte s nami
28. 3. 2018MONEYMAKER – investujte s nami
Naša škola sa zapája do nového projektu, ktorý spúšťa Nadácia SLSP a ktorý je zameraný na zvyšovanie finančnej gramotnosti.
Cieľom projektu je pochopenie základov a rozdielov medzi jednotlivými bankovými produktmi.
Žiaci atraktívnou formou získajú prehľad o rôznych možnostiach zhodnotenia úspor, spoznajú produkty a služby bánk, naučia sa prevziať zodpovednosť za osobné finančné rozhodnutia. Hravou formou si zvýšia vedomosti a zručnosti z finančnej gramotnosti.
Celá hra simuluje fiktívne situácie.
Navrhnuté situácie v slovenskom a svetovom prostredí sú čisto náhodné a vymyslené, ale snažia sa čo najviac priblížiť realite.
Pre prehľadnosť boli vybrané základné investičné produkty, ktorých správanie je v hre zámerne zjednodušené. Účelom hry je pochopenie rizikového a menej rizikového investičného správania a práca s portfóliom produktov.
Hra je určená hlavne pre študentov stredných škôl.
Hra simuluje priebeh jedného kalendárneho roka. Prebieha celkovo 12 kalendárnych dní. Jeden hrací kalendárny deň = simulácia 1 mesiaca. t.j. vyplácanie úrokov, výnosov a sankčných poplatkov sa deje na mesačnej báze.
Prvý deň sa všetci hráči musia zaregistrovať – vytvoriť si svoj hráčsky profil, vyplniť test a urobiť úvodné investície. Registrácia hráčov je možná iba v prvý deň. Hra neumožňuje dodatočné prihlásenie a absolvovanie testu.
Počas hry hráči môžu vstupovať do hry neobmedzene, vždy cez prihlásenie na www.moneymaker.sk zadaním mena a hesla. A naopak, nie je nevyhnutné sa každý deň prihlásiť do hry. Odporúčame to však kvôli sledovaniu vývoja na domácom a zahraničných trhoch.
Hra je zaujímavá tým, že v každom kole má študent k dispozícii správu analytika a môže si pozrieť videá, ktoré hovoria o situácii na domácich i zahraničných trhoch. Na základe týchto informácií by mal zvážiť svoju investíciu.
Na konci hry, 13. deň, bude zverejnený kompletný rebríček umiestnenia hráčov podľa zostatkovej sumy na účte - Aktíva.
Každý hráč má vstupnú sumu 50 000 eur, ktorú si môže správne vyplneným vstupným testom navýšiť na 57 500 eur. Vklady do jednotlivých produktov nemajú limity, ani minimálnu a maximálnu výšku. Jediným limitom je aktuálna výška prostriedkov na bežnom účte.
Každý hráč musí povinne absolvovať vstupný test, na základe ktorého mu bude pripísaná suma na investovanie. Test obsahuje 20 otázok, vždy je správna iba jedna odpoveď. Pri dosiahnutí 18 a viac správnych odpovedí, hráč dostane až 7 500 euro naviac k základnej vstupnej sume.
Po ukončení hry študenti získajú certifikát.
Verím, že tento projekt bude pre našich študentov zaujímavý svojou atraktívnou a netradičnou formou a prispeje tak k zvýšeniu ich vedomostí o finančnom trhu, ktoré im určite poslúžia aj v budúcnosti v reálnej praxi.
Ing. Mária Lenčová, koordinátor finančnej gramotnosti
Finančno-vedomostná súťaž pre stredné školy – II. kolo
28. 3. 2018Finančno-vedomostná súťaž pre stredné školy – II. kolo
FINANČNÁ OLYMPIÁDA ponúka stredoškolákom možnosť otestovať a porovnať si úroveň svojej finančnej gramotnosti a zároveň získať atraktívne výhry pre seba i pre svoju školu. Druhé kolo bolo otvorené 15.2.2018 a trvalo do 24.3.2018.
II. uzavreté kolo súťaže predstavovalo online test. Online test nebol verejný a bol prístupný len účastníkom súťaže, ktorí boli upovedomení o postupe do II. uzavretého kola súťaže, a ktorým bola doručená vygenerovaná pozvánka obsahujúca prihlasovacie meno a heslo pre prihlásenie sa k online testu II. uzavretého kola súťaže.
Online test pozostáva zo 16 testových otázok a 4 slovných úloh z oblasti hospodárenia, finančných produktov a finančného trhu. Test bol dosť náročný, hlavne slovné úlohy vyžadovali zdravý úsudok. Po 40 minútach sa online test zablokoval, v dôsledku čoho nebolo možné naďalej zodpovedať nezodpovedané testové otázky , alebo slovné úlohy a meniť vybratý variant odpovede.
Našu školu v II. kole reprezentovali: Petra Haringová, Slávka Kekešiová, Xénia Fulmeová, Sally Popracová, Michaela Hollá, Matej Meliš.
Do III. finálového kola súťaže postúpi prvých 20 najlepších účastníkov súťaže, ktorí sa zúčastnili II. uzavretého kola.
Všetkým študentom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalšom kole. Veríme, že získané vedomosti z oblasti finančného vzdelávania v budúcnosti ocenia v praktickom živote.
Ing. Mária Lenčová, koordinátor finančnej gramotnosti
Návšteva predstavenia „Čarovná flauta“
28. 3. 2018Návšteva predstavenia „Čarovná flauta“
V tomto sviatočnom čase sa študenti I. A triedy vybrali na návštevu Štátnej opery v Banskej
Bystrici na predstavenie opery Čarovná flauta od Wolfganga Amadea Mozarta. Cesta vlakom ubehla rýchlo a všetci sme sa tešili na predstavenie. Prešli sme sa bystrickými uličkami a potom sa započúvali do krásnych melódií „zázračného skladateľa“. Scéna aj melódie boli pekné a tak sme si odniesli nádherný umelecký zážitok.
Aby všetci boli spokojní, prebehli sme sa aj po obchodoch a pozreli Veľkonočnú výzdobu, aj novú autobusovú stanicu, na ktorú môžu byť Bystričania právom hrdí.
Do mesta pod Urpínom sa radi znova vrátime a pozrieme čo sme ešte nestihli.
Ing. Mária Lenčová
MAREC – MESIAC KNIHY
27. 3. 2018MAREC – MESIAC KNIHY
Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha, najväčší priateľ človeka, patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých a starých. Prečo si mesiac kníh pripomíname v marci?
Marec – mesiac knihy bol prvýkrát vyhlásený v bývalom Československu v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu a ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy. Matej Hrebenda bol legendárnym šíriteľom slovenskej a českej knihy a vzdelanosti hlavne na území Gemera a Malohontu. Dnes už úlohu šíriteľa čítania plnia knižnice a hoci svoju činnosť vykonávajú počas celého roka, v mesiaci marci o niečo viac rozvíjajú svoje aktivity .
Školská knižnica na SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani v rámci rozvíjania čitateľskej gramotnosti pripravila žiakom niekoľko aktivít. V prvom rade to bola výstavka a burza kníh, ktoré škola dostala ako dar od vyučujúcich a rodičov žiakov. Žiaci si mohli knihy zakúpiť za dobrovoľnú a symbolickú cenu, aby podporili charitatívnu činnosť v projekte Adopcia srdca. Ďalšou aktivitou boli hodiny slovenského jazyka a cudzích jazykov v priestoroch školskej knižnice a hodiny tvorivého čítania, ktoré zrealizovali vyučujúce slovenského jazyka, nemeckého jazyka a anglického jazyka. V tomto mesiaci sme zaznamenali aj zvýšený záujem o vypožičanie kníh z knižnice, čo nás nesmierne teší a dúfame, že v tomto trende budú žiaci aj naďalej pokračovať.
PaedDr. Slavomíra Gáborová, koordinátor školskej knižnice
Veľkonočná pošta
27. 3. 2018Veľkonočná pošta
Po úspešnej aktivite „Vianočná pošta“, sme sa rozhodli, že starkých potešíme aj na Veľkú noc. Študenti I. A, I. C, II. A, III. C, I. N a II. N triedy vytvorili nádherné veľkonočné pozdravy, ktoré majú spríjemniť veľkonočné sviatky starkým v domovoch dôchodcov. Okrem toho, že vznikla zaujímavá kolekcia veľkonočnej pošty, veľmi nás teší záujem a ochota žiakov robiť radosť ostatným. Určite budeme v podobných aktivitách pokračovať aj v budúcnosti. Táto veľkonočná pošta je určená seniorom v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Novej Bani a v zariadení sociálnych služieb „Borinka“ v Nitre.
Ing. Erika Struhárová, Ing. Mária Lenčová, RNDr. Michaela Kostelanská
„Rozbehni svoj nápad!“
27. 3. 2018„Rozbehni svoj nápad!“
SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani sa zapojila do projektu Rozbehni svoj nápad! Ide o zaujímavý projekt, ktorý učí študentov (budúcich podnikateľov) ako rozbehnúť svoje podnikanie. Je to rýchlokurz začiatkov podnikania v 21. storočí. Obsahuje 4 videolekcie ako rozbehnúť podnikanie a záverečný test. Po úspešnom absolvovaní testu študenti získavajú certifikát. V súčasnosti má projekt už 2500 absolventov zo 60 škôl. Škola musí mať vyškoleného ambasádora, ktorý žiakom predstaví Rozbehnisa!Academy. Škola získava certifikát o zapojení sa do projektu a samozrejme všetci študenti, ktorí úspešne zvládnu záverečný test, takisto získavajú certifikáty. V tomto školskom roku získali certifikáty títo študenti:
Bronislava Beniaková, IV. A
Bianka Bieliková, IV. A
Ľubica Beňová, IV. A
Xénia Fulmeková, IV. A
Petra Haringová, IV. A
Ján Hudec, IV. A
Slávka Kékešiová, IV. A
Veronika Kosejová, IV. A
Erik Nemec, IV. A
Patrik Podrásky, IV. A
Sally Popracová, IV. A
Anna Budová, II. N
Viliam Búry, II. N
Natália Hollá, II. N
Patrik Janček, II. N
Nikola Jančová, II. N
Jozef Koniar, II. N
Matej Meliš, II. N
Viera Pocklanová, II. N
Lucia Zacharovská, II. N
Eduard Dunko, I. N
Martin Forgáč, I. N
Stanislava Gregorová, I. N
Radka Holienčinová, I. N
Martin Korbeľ, I. N
Tobias Šarkôzi, I. N
Ing. Erika Struhárová, koordinátor pre podnikateľské zručností
2% dane
14. 2. 2018Vážení rodičia a priatelia školy,
pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2% z dane!
Zákon Vám umožňuje darovať 2 % zo svojich daní z príjmov neziskovej organizácii, ako je aj naše Rodičovské združenie. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2 % pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2%!
Finančné prostriedky budú použité na:
- skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na škole
- skvalitnenie vybavenia školy
Ďakujeme.
Vyhlasenie_o_poukazani_2__dane.pdf (tlačivo)
Súťaž v príprave jedál medzinárodnej kuchyne
21. 3. 2018Súťaž v príprave jedál medzinárodnej kuchyne
Dňa 15.marca 2018 žiaci tretieho ročníka učebného odboru kuchár mali možnosť predviesť svoje zručnosti v školskom kole v príprave jedál ne tému: ,,Jedlá medzinárodnej kuchyne“
Každý žiak si vopred vyžreboval jednu medzinárodnú kuchyňu. Ich úlohou bolo zvoliť si a pripraviť jedlo typické pre danú kuchyňu. Žiaci mali možnosť predviesť nielen svoje zručnosti ale aj kreativitu a fantáziu. Hodnotiaca komisia ich sledovala počas celej práce, pričom okrem chuti a vzhľadu jedla sa hodnotila aj technologická príprava a hygiena práce ako aj dodržanie pracovného limitu.
Po celkovom zhodnotení boli za najlepšie ohodnotené práce:
- miesto: Matej Goral - Bravčová krkovička, syrová omáčka, žemľová knedľa, Česká kuchyňa
- miesto: Zuzana Paulová – Talianske mäsové guľky, hráškové pyré
- miesto: Rozália Kováčová - Bliny, Ruská kuchyňa
Víťazom srdečne blahoželáme, no nielen víťazné, ale všetky pripravené jedlá boli takmer na profesionálnej úrovni, čo pozitívne odzrkadľuje prácu majstrov odborného výcviku a prípravu študentov k júnovým záverečným skúškam, na základe ktorých získajú výučný list.
Ing. Katarína Garajová, učiteľka odborných predmetov
Krajské kolo Ekonomickej olympiády v Banskej Bystrici
15. 3. 2018Krajské kolo Ekonomickej olympiády v Banskej Bystrici
Dňa 15. februára 2018 sa konalo krajské kolo Ekonomickej olympiády v Banskej Bystrici. Študenti s najlepšími vedomosťami z ekonómie a financií z Banskobystrického kraja, ktorí sa osvedčili v školskom kole súťaže, sa zúčastnili krajského kola v priestoroch Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Podujatie otvorila Monika Olejárová, riaditeľka Ekonomickej olympiády. Predstavila inštitút INESS a v krátkosti zhrnula výsledky školského kola súťaže, ktorého sa zúčastnilo viac ako 4000 stredoškolákov z celého Slovenska. Študentom a sprevádzajúcim pedagógom predstavil možnosti štúdia na univerzite dekan Ekonomickej fakulty, doc. Peter Krištofík, ako aj člen Odbornej rady Ekonomickej olympiády doc. Ján Šebo. Krajského kola sa zúčastnilo takmer 50 najšikovnejších ekonomických olympionikov z 15 stredných škôl Banskobystrického kraja. Po krátkom úvode nasledoval písomný test, v ktorom súťažiaci mali preukázať svoj všeobecný prehľad ako aj analytické zručnosti. Po ňom ich už čakalo občerstvenie a spoločná fotka. Našu školu reprezentovali: Kristína Mištíková II. A, Anežka Šipikalová II. A, Viliam Búry II. N, Matej Meliš II. N, Eduard Dunko I. N, Sally Popracová IV. A trieda. Výsledky krajského kola sa dozvieme v priebehu marca. Držíme všetkým palce. Najlepší súťažiaci postúpia do celoslovenského finále, ktoré sa bude konať 26. apríla 2018 v Bratislave, za účasti organizátorov z INESS, partnerov projektu či ďalších známych slovenských ekonómov.
Ing. Erika Struhárová, koordinátor ekonomickej olympiády
Olympiáda Mladý účtovník
5. 3. 2018Olympiáda Mladý účtovník
Olympiáda Mladý účtovník je celoštátna súťaž pre študentov stredných škôl v účtovníctve, ktorú každoročne organizuje Slovenská komora certifikovaných účtovníkov v spolupráci s firmou KROS, a.s.. Cieľom olympiády je zvyšovanie prestíže účtovníctva ako odborného predmetu a zároveň motivácia žiakov pri štúdiu účtovnej problematiky. Na našej škole sa uskutočnilo školské kolo olympiády Mladý účtovník 28. februára 2018. Zúčastnili sa ho žiaci štvrtého ročníka študijného odboru obchod a podnikanie, ktorí preukázali svoje vedomosti a zručnosti pri riešení súvislého príkladu z podvojného účtovníctva v programe Omega od firmy KROS. Najlepšie výsledky dosiahla Ľubica Beňová, Slávka Kékešiová a Bronislava Beniaková.
Úspešným riešiteľkám blahoželám a všetkým zúčastneným želám veľa úspechov na praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky.
Ing. Erika Struhárová, učiteľka odborných predmetov
Fašiangy sa skončili
16. 2. 2018Stalo sa tradíciou, že aj my v SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani si každoročne pripomíname koniec fašiangov. Fašiangy - obdobie veselosti, zábavy, hodovania a hojnosti.
Tento rok sme rozhodli priblížiť tradície fašiangov aj žiakom základných škôl.
V posledný fašiangový deň 13.2.2018 sme zorganizovali oficiálny DOD, aby si žiaci základných škôl a široká verejnosť mohli prezrieť vynovené priestory školy, učebne a dielne. Zároveň žiaci mohli získať informácie o možnostiach štúdia na našej škole.
Tento deň bol aj ďalším ,,Tematickým dňom,“ ktorý bol zameraný na tému: ,,Fašiangové zvyky, tradície a jedlá.“
V jedálni školy sa uskutočnila prezentácia, ktorú pripravili žiaci 2. ročníka nadstavbového štúdia študijného odboru Spoločné stravovanie, pod vedením Ing. Garajovej v rámci predmetu Regionálna gastronómia. Žiaci základných škôl spolu s našimi žiakmi sa dozvedeli o histórii fašiangov, tradíciách a zvykoch ako sú fašiangové sprievody, masky a pochovávanie basy.
Prítomní sa ďalej dozvedeli, že k fašiangom neodmysliteľne patrí zabíjačka a jej špeciality, ako aj tradičné jedlá ako sú šišky, fánky a pagáče.
Prezentácia, ako už u nás býva zvykom, nebola len na teoretickej rovine, ale bola ukončená ochutnávkou fašiangových špecialít. Vynikajúce špeciality pripravili
na odbornom výcviku žiaci učebného odboru kuchár pod vedením majstrov OV. Na ponukových stoloch nechýbali šišky, fánky, pagáče, klobásy, jaternice, tlačenka.....
Z ponukových stolov postupne všetko zmizlo a aj fašiangy sa rozplynuli
do stratena. Nastal čas pôstu, čas zahĺbenia sa do seba......
Ing. Katarína Garajová
Krajské kolo Olympiády ľudských práv
14. 2. 2018Krajské kolo Olympiády ľudských práv
Dňa 8.2.2018 sa v centre voľného času Junior v Banskej Bystrici konalo Krajské kolo XX. ročníka Olympiády ľudských práv. Nosnou témou XX. ročníka OĽP je Aténska škola 21. storočia: demokracia a ľudské práva.
Krajské kolo OĽP pozostáva z dvoch kôl. V prvom kole žiaci riešia vedomostný test a v druhom kole prezentujú vylosovanú tézu pred odbornou komisiou. Olympiáda ľudských práv má za cieľ posilňovať základné demokratické piliere na Slovensku medzi študujúcou mládežou, so zvláštnym zreteľom ochrany a zabezpečenia základných ľudských práv, sprostredkovať vedomosti a poznanie práv človeka, ako aj poznanie práv detí.
SOŠ obchodu a služieb sa každoročne zúčastňuje OĽP a v rámci tejto súťaže sme v priebehu minulých ročníkov dosiahli veľmi pekné výsledky. V tomto školskom roku nás reprezentovala žiačka IV.A triedy Veronika Kosejová , ktorá sa umiestnila na 28. mieste spomedzi 31 súťažiacich zo všetkých typov škôl v Banskobystrickom kraji.
Mgr. Pavol Lipták, vyučujúci občianskej náuky
PaedDr. Slavomíra Gáborová , koordinátorka ľudských práv