26.September - Európsky deň jazykov
26. september je od roku 2001 venovaný oslave európskych jazykov. Európska únia disponuje skutočným jazykovým bohatstvom: používa sa v nej 23 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov pôvodných komunít. Nesmieme zabudnúť ani na jazyky, ktorými hovoria občania pochádzajúci z iných krajín.
Cieľom Európskeho dňa jazykov je pripomínať si význam jazykového vzdelávania, dôležitosť podpory celoživotného vzdelávania v oblasti jazykov, ako aj zvyšovania povedomia o jazykoch Európy.
Podpredseda komisie zodpovedný za podnikanie a priemysel Günter Verheugen tiež uviedol: „Na to, aby európska spoločnosť mohla v plnej miere využiť výhody globalizovaného sveta, bude nevyhnutné investovať do jazykových zručností a riadiť rozmanitosť. Rozmanité jazykové zručnosti umožňujú komunikáciu, porozumenie a nachádzanie nových riešení. Je nejvyšší čas, aby systémy vzdelávania a odbornej prípravy tieto potreby zohľadnili a každému
človeku umožnili získať širokú škálu zručností. Naša spoločnosť viac než kedykoľvek predtým potrebuje aktívnu podporu medzikultúrnych výmen a cezhraničnej spolupráce.“
Ako sa učiť cudzie jazyky
- Učenie sa cudzieho jazyka berte ako svoju obľúbenú aktivitu, na ktorú si vyhradíte určitý čas.
- Napíšte si, čo chcete vo vami vybranom cudzom jazyku dosiahnuť, napr. plynulo komunikovať v každodenných situáciách, či v pracovnej sfére, alebo získať certifikát...
- Študovať začnite hneď, ako ste sa rozhodli.
- Venujte sa cudziemu jazyku aspoň 15 minút denne. Častejší kontakt s jazykom prináša oveľa lepšie výsledky ako viachodinové nárazové štúdium.
- Využívajte každú možnosť, kedy ste s daným jazykom v kontakte. Čítajte cudzojazyčné knižky, texty napr. na internete, či pri nakupovaní na tovare, pozerajte cudzojazyčné televízne kanály alebo filmy, počúvajte nahrávky, pesničky, nastavte si mobil v cudzojazyčnom menu, píšte si napríklad zoznam na nákupy v cudzom jazyku...
- Rozprávajte čo najčastejšie, nehanbite sa hovoriť a neobávajte sa, že robíte chyby. Neustálym precvičovaním ich odstránite.
- Nesústreďujte sa na preklad každého slova, podstatnejšie je pochopiť obsah a zmysel vety.
- Slovíčka sa učte v kontexte, vo frázach, situáciách, s obrázkami apod., nie izolovane memorovaním.
- Nevzdávajte sa a pozitívne sa motivujte úspechmi, ktoré ste už v jazyku dosiahli.
- Ak navštevujete jazykový kurz, poctivo choďte na každú hodinu. Neulievajte sa kvôli tomu, že prší, je zima alebo je krásne slnečno apod. a Vy ste lenivý/á ísť na hodinu.
- Naučte sa manažovať svoj čas, aby ste nevymeškávali hodiny. Ak navštevujete skupinový kurz, škodíte tým nielen sebe aj spolužiakom, lebo zmeškané učivo sa ťažko dobieha.
- Ak navštevujete individuálny kurz a namiesto ôsmich hodín mesačne dokážete ísť na dve, pokrok v jazyku nedosiahnete nijakou metódou a s nijakým lektorom.
- Pre napredovanie v jazyku si vyberte kurz s frekvenciou hodín minimálne dvakrát do týždňa.
- Pochváľte sami seba a nezabúdajte, že sa učíte kvôli sebe
V školskom roku 2016/2017 na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v ponuke krúžkov si môžete nájsť nasledovné jazykové krúžky, kde si môžete zdokonaliť v jazykoch alebo sa naučiť aj základy iného cudzieho jazyka:
- Príprava na Maturitnú skúšku z anglického jazyka : PaedDr. Gáborová,
- Príprava na Maturitnú skúšku z nemeckého jazyka: Mgr. Prôčková
- Anglický s úsmevom: Mgr. Falatová
- Rozhlasový krúžok : PedDr.Gáborová
Ďalšie informácie si môžete získať u vašich vyučujúcich cudzieho jazyka.
Mgr. Mária Falatová, vedúca PK jazyk a komunikácia