• Aktuality

        • Odborná exkurzia v mliekárni
          • Odborná exkurzia v mliekárni

            26. 10. 2017

            Odborná exkurzia v mliekárni

                        V jeden pekný októbrový deň sme sa vybrali s našimi študentmi na exkurziu do mliekárne v malej dedinke Lovčica Trubín. Exkurzia bola zameraná  na výrobu mlieka, mliečnych výrobkov, ale aj živočíšnu výrobu a rastlinnú výrobu.  Keďže v škole máme predmety tovaroznalectvo, potraviny a výživa, študenti mali možnosť vidieť reálne v praxi výrobu mliečnych výrobkov. V samotnej mliekárni nám ukázali pasterizáciu, výrobu a zrenie syrov, bryndze, tvarohu, jogurtov, mliečných nápojov, korbáčikov, vysvetlili technológiu výroby a samozrejme sme aj niektoré výrobky ochutnali. Potom sme videli aj samotný chov a starostlivosť o rôzne plemená kráv. Študenti sami videli, že kým sa na stôl dostane hotový výrobok je to dlhá cesta a vyžaduje si hlavne v poľnohospodárstve veľa práce. Táto exkurzia sa uskutočnila z príležitosti „Svetového dňa mlieka“, ale aj „Svetového dňa výživy“.

                        Táto malá družstevná mliekáreň vyrába kompletný sortiment mliečnych výrobkov. Výroba je založená na prirodzených a kontrolovaných mikrobiologických procesoch, sú to tradičné postupy overené generáciami našich predkov. Vo výrobe nepoužívajú žiadne doplnkové látky, ako emulgárory, stabilizátory, konzervanty, škroby či iné zahusťovadlá. Výsledkom tejto práce je poctivý a nesfalšovaný slovenský mliečny výrobok. A preto kupujme kvalitné slovenské výrobky a podporme tak našich výrobcov, ktorí to v dnešných podmienkach  hlavne v poľnohospodárstve majú veľmi ťažké. Výrobky tejto mliekárne v Novej Bani kúpite aj v mliekomate pána Ing. Boroša pri Lidli, alebo v predajniach Jednota.

                        Cestou domov sme sa ešte zastavili na hrade Revište, ktorý prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Dozvedeli sme sa o jeho histórii a etapách rekonštrukcie. Hmla nám však trochu pokazila výhľad na okolie.

                        Dúfam, že študentom sa exkurzia páčila, veď iná je teória a iná je prax. Touto cestou sa chcem poďakovať pracovníkom mliekárne, ktorí boli veľmi milí, ústretoví, venovali sa nám a odpovedali na všetky zvedavé otázky.

                                                                          Ing. Mária Lenčová, učiteľka odborných predmetov

        • Svetový deň výživy
          • Svetový deň výživy

            26. 10. 2017

            Svetový deň výživy

            Svetový deň výživy, ktorý si každý rok 16. októbra pripomínajú ľudia vo viac ako 150 krajinách sveta vrátane Slovenska  vyzýva hlavne k zvyšovaniu povedomia o hlade a chudobe a k celosvetovej spolupráci. Tá by mala viesť k zabezpečeniu  základného ľudského práva – práva na potraviny - pre všetkých obyvateľov planéty.

            16. október nám má pripomenúť, že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný. Preto by si ho mal každý z nás dostatočne vážiť.
            V Strednej odbornej škole obchodu a služieb sme si tento deň pripomenuli rôznymi aktivitami:

            1. Zdravá výživa na chodbách školy  

            V rámci odborného predmetu tovaroznalectvo  študentky  II. A, I.A   pripravili netradičné občerstvenie pre študentov a zamestnancov našej školy. Ponúkali  čerstvé ovocie, ktoré bolo naaranžované na stolíkoch v priestoroch školy,  ovocné misky, rôzne dobroty z ovocia, jablkové koláče, ovocné špízy,  netradičné nátierky, ktoré sami pripravili. Na chodbách vládla príjemná atmosféra jesene, farebného lístia, zrelého ovocia.

            1. Prezentácie, diskusie, nástenka - V rámci predmetu tovaroznalectvo boli vypracované   prezentácie na témy „Stravuj sa zdravo“, „Mýty o jedle“, „Potravinové škandály“,  „Ryby“, „Ovocie“.  Študenti pripravili nástenku  o zdravej výžive, ale aj biede na Africkom kontinente.

            Na hodinách prebiehali aj diskusie na tému – kvality našich domácich produktov a ich predaji v známych obchodných reťazcoch.  Diskusia mala za cieľ vzbudiť uvedomelý spotrebiteľský prístup, t.j. nakupovať v obchodoch slovenské výrobky, vedieť ich rozlíšiť od zahraničných,  podporovať našich poľnohospodárov a výrobcov, zamestnanosť a celú ekonomiku Slovenska.

            1. Ochutnávka výrobkov zdravej výživy v školskej jedálni

            V priestoroch školskej jedálne pod vedením majstrov  odborného výcviku, vedúcej školskej jedálne a študentov  bola pripravená ochutnávka ovocia, výrobkov. Tento rok to bolo trochu netradičné, pretože sa zamerali na  „pochúťky z tekvice“. Ponuka bola veľmi zaujímavá – tekvicový chlieb s rozmarínom, tekvicové koláčiky, čokoládovo-smotanový tekvicový cheesecake, tekvicové rizoto s parmezánom. Všetkým tieto pochúťky veľmi chutilo. Školská jedáleň bola pekne vyzdobená v tekvicovom štýle.

             

            1. Prezentácia „Zdravá výživa, zdravý životný štýl“ Prezentáciu pripravila Ing. Katarína Garajová. Poukázala v nej na význam zdravej výživy, zdravého životného štýlu, na zásady racionálnej výživy, vysvetlila pojem „potravinová pyramída“. Študentov upozornila na rôzne druhy tekvíc, ktoré sa dajú použiť v ľudskej výžive. Táto plodina bola kedysi trochu zaznávaná, ale dnes mnohí tekvice používajú na prípravu rôznych, veľmi chutných jedál, koláčov, kompótov.

             

            1. Relácia v školskom rozhlase  -  Slová o zdravej výžive, zdravom životnom štýle zazneli aj zo školského rozhlasu.

             Do priestorov našej školy sme v tento deň pozvali aj deti zo Spojenej školy v Novej Bani, ktoré si vypočuli prezentáciu, ochutnali z pripravených výrobkov, prezreli si školu. Verím, že sa u nás cítili dobre, veď to nebola ich prvá návšteva u nás.

            Takto prebiehal zaujímavý a netradičný deň na našej škole. Poďakovanie patrí všetkým vyučujúcim, majstrom OV, vedúcej školskej jedálne, študentom, ktorí sa do týchto aktivít zapojili.  A nezabúdajme na to že „ V zdravom tele, zdravý duch“, alebo „Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie“.                                                                      

                                                           Ing. Lenčová Mária, učiteľka odborných predmetov

        • Záložka do knihy spája slovenské školy
          • Záložka do knihy spája slovenské školy

            26. 10. 2017

            VI. ročník celoslovenského projektu

            Záložka do knihy spája slovenské školy

            SOŠ obchodu a služieb sa každoročne zapája do celoslovenského projektu  Záložka do knihy spája slovenské školy.  V tomto školskom roku sa do projektu zapojilo 50 žiakov školy zo študijného odboru Obchod a podnikanie, učebných odborov a žiakov nadstavbového štúdia.

            Záložky sme vyrábali na hodinách slovenského jazyka  v triedach a v priestoroch školskej knižnice. Témou 6. ročníka celoslovenského projektu boli „ Literárne osobnosti môjho regiónu“, preto sme si priblížili  najmä osudy a tvorbu Františka Švantnera a Jozefa Hindického , ktorí  podstatnú časť ich života pôsobili v našom regióne.

               Vyrobené záložky sme poslali svojej partnerskej škole , ktorou bola SOŠ polytechnická v Liptovskom Mikuláši , do balíka sme tiež  pribalili propagačné materiály školy.

                                      PaedDr. Slavomíra Gáborová,  koordinátorka čitateľskej gramotnosti

        • Medzinárodný deň školských knižníc
          • Medzinárodný deň školských knižníc

            26. 10. 2017

            Medzinárodný deň školských knižníc

            Medzinárodný deň školských knižníc (International School Library Day) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok.

             Dňa 23. 10. 2017 sme pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc pripravili pre žiakov sprievodné akcie, ktorými boli výstavka záložiek z partnerskej školyMAXI  burza kníh, za ktoré žiaci, ako aj vyučujúci  zaplatili dobrovoľnú cenu. Výťažok z burzy kníh venujeme černošskému chlapčekovi z Rwandy, ktorého majú žiaci školy v adopcii už siedmy rok  prostredníctvom projektu Pallotínskych misionárov pod názvom Adopcia srdca. Heslo MAXI burzy kníh bolo „ Kúpiš knihu, kúpiš pole“, pretože peniaze získané z burzy kníh sa použijú na zakúpenia poľa pre černošskú rodinu v adopcii. Žiakov, ktorí si zakúpili viac kníh, čakala sladká odmena.

                                                   PaedDr. Slavomíra Gáborová,  koordinátorka čitateľskej gramotnosti

        • Október – mesiac úcty k starším
          • Október – mesiac úcty k starším

            26. 10. 2017

            Október – mesiac úcty k starším

            Dňa 20.10.2017 žiaci našej školy navštívili Domov dôchodcov v Novej Bani. Na túto návštevu sa obyvatelia domova každoročne  tešia a vždy nás milo privítajú.

            V tomto školskom roku si dievčatá z II. A triedy – Anežka Šipikalová, Simona Brodzianska a Veronika Tencerová  a chlapci  Filip Hudec z II. C a Viliam Búry z II.N nacvičili pekné slovenské ľudové pesničky spoločne s vyučujúcou PaedDr. Slavomírou Gáborovou. Na harmonike ich sprevádzala Michaela Trnková, ktorá je aktívnou členkou folklórneho súboru Háj v Novej Bani a je to naša bývalá žiačka ochotná vždy s nami spolupracovať. O občerstvenie sa postarali žiaci odborného výcviku spolu s pani majsterkou Bc. Andreou Kvaššayovou a napiekli  domáce pagáčiky.

            Dievčatám a chlapcom to v krojoch veľmi pristalo, spievali a dokonca aj tancovali s babičkami a deduškami. Na záver sa nám poďakovali so slovami: „ Ďakujeme, priniesli ste medzi nás ku našej mladosti a urobili ste nám veľkú radosť.“  Úprimné slová potešili.

                                                        PaedDr. Slavomíra Gáborová, koordinátorka ŽŠR

        • Kvíz  „Finančná gramotnosť“
          • Kvíz  „Finančná gramotnosť“

            19. 10. 2017

            Kvíz  „Finančná gramotnosť“

            Pri príležitosti „Dňa finančnej gramotnosti“, ktorý pripadá na 8. septembra  sa na našej škole uskutočnil kvíz  na tému „finančná gramotnosť“.  Kvíz prebiehal počas celého mesiaca september a zúčastnili sa ho triedy I.A, II.A, IV.A, I.N, II.N.

            Finančná gramotnosť je v súčasnosti významnou oblasťou  vzdelávania mladých ľudí. A tak sa aj naši študenti  zapojili do testovania finančnej gramotnosti. Ich úlohou bolo vypracovať 33 úloh z finančnej oblasti. Otázky sa týkali bankovej sústavy, investovania, stavebného sporenia, možností získavania úverov, pôžičiek, výpočtu úrokov, lízingu, všeobecného rozhľadu v oblasti financií a pod.

            Vedomosti z oblasti finančného vzdelávania môžu študenti získať aj v mnohých odborných predmetoch, ako hospodárske výpočty, ekonomika, ekonomické cvičenia, účtovníctvo, manažment osobných financií, podnikové financie, seminár z účtovníctva, daňové praktikum.

            Aj takýmto spôsobom si  študenti rozvíjajú vedomosti z oblasti finančného vzdelávania. Samozrejme je ešte potrebné získať veľa vedomostí, aby sme mohli povedať „že sme finančne gramotní“.

            Vyhodnotenie:

            Trieda I.A –                Viktória Senešiová 28 bodov, Lucia Blizňáková 27 bodov, Lea

                                               Tokolyová 26 bodov.,

            Trieda II. A -              Anežka Šipikalová 26 bodov,  Brodzianska Simona, Kristína Mištíková 24 bodov, Haringová Lea, Tencerová Veronika 23bodov,

            Trieda IV. A -             Haringová Petra 32 bodov, Kosejová Veronika, Popracová Sally 30 bodov, Beňová Bronislava 29 bodov

            Trieda I.N -                 Dunko Eduard  28 bodov, Kolienčíková  Veronika 26 bodov, Šarkozi Sebastian 24 bodov,

            Trieda II. N -              Viliam Búry 27 bodov, Natália Holá 25 bodov, Jozef Koniar 23 bodov

            Celkové poriadie za školu:  1.  miesto – Petra Haringová,  32 bodov

                                                           2.  miesto -  Sally Popracová, 30 bodov

                                                           3.  miesto – Bronislava Beniakková, 29 bodov

                                                           4.  miesto -  Viktória Senešiová, Dunko Eduard, 28 bodov

                                                           5. miesto -   Viliam Búry, 27 bodov

            Všetkým študentom ďakujeme za účasť.

            Ing. Lenčová Mária

        • Exkurzia v Banskej Bystrici
          • Exkurzia v Banskej Bystrici

            19. 10. 2017

            Exkurzia v Banskej Bystrici

            V jeden pekný októbrový deň sa naša trieda I.A vybrala na potulky po Banskej Bystrici. Cesta vo vlaku ubehla rýchlo a čakalo na nás mesto pod Urpínom.

            Naša prvá zastávka bola v štátnej opere, kde sme uvideli predstavenie „Carmen“ plné pohybu, pekných scén a krásnych melódií. Potom naša cesta viedla k pamätníku SNP, kde sme si prezreli vystavené expozície, dozvedeli  sa veľa historických faktov z obdobia 2. svetovej vojny aj SNP. Aj touto formou sme si  uctili pamiatku tých, ktorí vo vojnových časoch položili životy za našu slobodu a mierový život. V tejto dobe je táto téma naozaj aktuálna, keďže vojnový konflikt  u našich susedov na Ukrajine stále trvá a bohužiaľ aj v našej krajine sa nájde veľa takých,  ktorým fašizmus, jeho teórie, symboly nie sú cudzie.

            Potom sme sa presunuli do centra mesta, kde sme si prezreli krásne zreštaurované historické pamiatky – Mestský hrad Barbakan, hodinovú vežu a barokový Mariánsky stĺp v hornej časti námestia SNP, historickú radnicu, Benického dom, fontánu a obelisk, kostoly a ďalšie pamiatky nachádzajúce sa na pešej zóne.

            Na záver naše kroky viedli do nákupného centra Európa, veď bolo treba kúpiť aj malé darčeky.

            Bol to príjemný deň, strávený v krásnom meste, plný pohody a dobrej nálady.                

                                               Ing. Mária Lenčová, učiteľka odborných predmetov

        • SOŠ obchodu a služieb – škola v regióne pre región
          • SOŠ obchodu a služieb – škola v regióne pre región

            19. 10. 2017

            SOŠ obchodu a služieb – škola v regióne pre región

               SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani je školou s dlhoročnou pôsobnosťou v regióne Novej Bane, ktorá za dobu svojho trvania vychovala veľké množstvo úspešných absolventov.   SOŠ obchodu a služieb pripravuje žiakov v štvorročných študijných odboroch, v trojročných a dvojročných  učebných odboroch, ako aj v dvojročných odboroch nadstavbového štúdia.

               Študijné odbory  obchod a podnikanie, kuchár, podnikanie v remeslách a službách a spoločné stravovanie pripravujú žiakov na prax rovnako úspešne ako na vysokoškolské štúdium. Žiaci  sa učia v moderných odborných učebniach, v jazykových učebniach, v počítačových učebniach, využívajú  interaktívne tabule s najmodernejšími softvérmi, on – line učebnice a interaktívne pracovné zošity. Absolventi našej školy pracujú ako ekonómovia, účtovníci, pracovníci v cestovných kanceláriách, manažéri, nájdeme ich v bankách, na úradoch, ale stali  sa z nich aj učitelia, právnici a  študujú aj na vysokých školách v zahraničí. Počas rokov pôsobenia na našej škole sa zapájali do množstva súťaží a  olympiád, kde dosiahli výborné umiestenia na regionálnej  a  na celoslovenskej úrovni, vyskúšali si prax v zahraničí ako účastníci medzinárodných projektov a výmenných stáží. S mnohými z nich sa po rokoch stretávame a vidíme úspešných mladých ľudí, ktorí obstáli na trhu práce.

               Trojročné a dvojročné učebné odbory sú orientované prevažne  na odborný výcvik. Učebný odbor mechanik – opravár umožňuje žiakom a širokej verejnosti využívať modernú automobilovú diagnostickú techniku, žiaci učebných odborov kuchár, hostinský a potravinárska výroba  vykonávajú odborný výcvik v školskej  kuchyni pri príprave pokrmov, obsluhujú v školskej jedálni počas výdaja obedov, ale aj  počas akcií, ktoré škola organizuje. Otvárame dvere širokej verejnosti v popoludňajších hodinách a aj  cez víkendy,  poskytujeme kvalitné služby pre rodinné oslavy ako sú svadby, rodinné posedenia, narodeniny, krstiny, kary, stretnutia spolužiakov, rodinné stretnutia a firemné akcie.  

               SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani úspešne spolupracuje aj s mestom a jeho predstaviteľmi. Stalo sa dobrou tradíciou, že sa každoročne podieľame na Novobanskom jarmoku a ponúkame vyhľadávané gastronomické špeciality, ktoré neodmysliteľne k jarmoku patria.  Naša škola nechýbala ani na oslavách baníctva počas 10. stretnutia banských  miest a obcí Slovenska, ktoré organizovala Nová Baňa a dostalo sa

             nám cti zabezpečiť slávnostnú recepciu a šachtág.  Okrem týchto podujatí pravidelne pečieme  medovníčky   na vianočný  benefičný koncert organizovaný mestom, ponúkame svoje služby počas prehliadky amatérskych  divadelných súborov , stretnutia heligonkárov a iných kultúrnych podujatí.

               Špecifickou a typickou črtou školy je úcta k regionálnym tradíciám. Obyvatelia  mesta, ale aj jeho návštevníci ochutnali u nás zabíjačkové špeciality, uvideli množstvo fašiangových masiek, zabavili sa pri pochovávaní basy, zatancovali si na fašiangových zábavách. V letných mesiacoch si mnohí pochutnali na výbornom guláši, ktorý navarili súťažné družstvá z blízkeho ale i vzdialenejšieho okolia Novej Bane. 

               SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani pripravuje pre obyvateľov mesta ďalšie prekvapenia a dúfame, že  sa stanú rovnako populárne ako spomínané aktivity. V rámci rozvoja a udržateľnosti  cestovného ruchu v  regióne chceme zrealizovať dni medzinárodných kuchýň, dni hojnosti, ochutnávky zabudnutých slovenských jedál a receptov v zmodernizovaných priestoroch školskej jedálne a banketových miestnostiach.

               SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani je a zostane školou pre náš región. Dvere u nás majú otvorené všetci. Sme školou, ktorá poskytuje  kvalitné vzdelanie a svoje služby širokej verejnosti, ktorá  nám  dlhé  roky zachováva svoju priazeň.  Sme  tiež školou, ktorá ako jediná v širšom okolí poskytuje vzdelanie aj pre žiakov  zo sociálne znevýhodneného prostredia,  z prostredia detských domovov, realizuje sociálnu inklúziu týchto žiakov  a zvyšuje tak ich  šance uplatniť sa na trhu práce. Pridanou hodnotou našej školy je stály a plne kvalifikovaný pracovný kolektív učiteľov a majstrov odborného výcviku s bohatými odbornými a pedagogickými skúsenosťami, ako aj pokojná, takmer rodinná  atmosféra .  

               SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani  je  teda právom  školou v regióne a pre región.

                                                PaedDr. Slavomíra Gáborová, učiteľka strednej školy

        • Návšteva opery v Banskej Bystrici
          • Návšteva opery v Banskej Bystrici

            16. 10. 2017

            Návšteva opery v Banskej Bystrici

            Dňa 10.10.2017 žiaci I.A, II.A, II.N  a IV.A  SOŠ obchodu a služieb v Novej Bani navštívili operu v Banskej Bystrici, aby si pozreli hudobno – tanečné predstavenie Carmen.

            Známy titul Carmen  žiaci uvideli ako celkom nový umelecký tvar spojením hudby G. Bizeta a R. Ščedrina  s tancom, spevom a hovoreným slovom . Cieľom predstavenia je určitým spôsobom nastaviť zrkadlo našej spoločnosti Osudy a životné situácie hlavných hrdinov Carmen, Josého, Toreadora a Micaely riadi postava Veštice – Smrti.

             
            Režisérka a choreografka Dana Dinková o tomto diele povedala: „Carmen je  temperamentný príbeh, plný emócií. Je to príbeh ženy, ktorá hľadá lásku ako symbol slobody. Predstavenie poukazuje  na to, ako vieme dnes  určité životné hodnoty rýchlo vymeniť, ako vieme kvôli túžbe po úspechu a bohatstve zrazu zabudnúť na lásku, ako ostávame zavše vnútorne prázdni, že už ani samotná smrť nám nemá čo vziať.“

            Na záver predstavenia prítomní diváci ocenili účinkujúcich vrelým potleskom a slovami uznania. Tešíme sa na ďalšie predstavenia, ktoré Štátna opera v Banskej Bystrici naštuduje a budú pre žiakov príjemným umeleckým zážitkom.

             

                                                                            PaedDr. Gáborová, Mgr. Falatová, Ing, Lenčová